Duyurular

Kuduz Titrasyon Testi Gönderilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nün laboratuvarlarında bakılan, yurtdışına çıkmak isteyen evcil hayvanlar için gerekli olan kuduz titrasyon testi için bilmeniz gereken tüm detayları enstitünün hazırlamış olduğu bu dökümanda bulabilirsiniz.

Bu test Avrupa Birliği tarafından yapılması zorunlu ilan edilen bir uygulamadır. Avrupa Birliği üye ülkelerine giriş yapacak kedi, köpek ve pet hayvanları, orijin ülkelerinden hareket etmelerinden 3 ay öncesinde kan serumlarında bulunan anti kuduz antikor titrelerini belgelendirmek durumundadırlar. Avrupa Birliği bu testin yapılmasına yetkili kıldığı laboratuvarları ilan etmiş olup laboratuvarımızda bu listede yer almaktadır

Bu rapor tek başına yurtdışına çıkış için yeterli değildir. Bu raporla birlikte yurtdışına çıkış yapılacak ilde ilgili Gümrük Veterinerliğine başvurulmalıdır. Buradan alınacak olana Sağlık Sertifikası ile yurt dışı çıkış yapılmalıdır.

https://vetkontrol.tarimorman.gov.tr/merkez/Belgeler/KDT%20WEB_2019/Yurtd%C4%B1%C5%9F%C4%B1na%20%C3%A7%C4%B1kacak%20pet%20hayvanlar%C4%B1%20%20i%C3%A7in%20kuduz%20titrasyon%20testi%20bilgilendirmesi.pdf

 

http://www.rabiestest.gov.tr/   sitesinden numune bilgilerinizi ve formu doldurarak, elektronik sistem üzerinden numunenizin takibini yapabilirsiniz.